Tilastoja vuodelta 2019

Pohjois-Karjalan Yleisurheilun tilastoja vuodelta 2019 on nyt julkaistu. Tilastoissa on tässä vaiheessa kaikenlaista tilastotietoa tältä kaudelta (mm. Suomen tilastojen sijoituksia, luettelo uusista piirinennätyksistä, pm-kisojen seurapisteet, Kunniakierrostilastoja, nuorten Sm-kisojen tilastoja). Lisäksi samasta yhteenvedosta löytyy 9-15-vuotiaiden pm-kisojen sekä Seuracupien tulokset.

Tilastoista ei vielä löydy kuitenkaan piirin sarja- ja lajikohtaisia tilastoja.

Tilastot löytyy Pokaryn tilastot 2019.

Palkitsemistilaisuudessa palkitut

Pohjois-Karjalan Yleisurheilu piti kauden 2019 palkitsemistilaisuuden keskiviikkona 27.11. Joensuussa, Carelicumin auditoriossa. Vuoden urheilijana palkittiin itseoikeutetusti MM-kisojen nelonen, keihäänheittäjä Lassi Etelätalo.

Pohjois-Karjalan yleisurheilun palkitut 2019

13-vuotiailla sijoittuminen Suomen tilastossa 10 parhaan joukkoon. 14-vuotiailla ja vanhemmilla kriteerinä menestyminen arvo- ja SM-kisoissa.

Pojat 13

1. Topi Parviainen TuupovU
2. Eeli Mustonen JoKa
2. Jesse Puhakka PyU
2. Viljami Tuunanen PoU

Tytöt 13

1. Ira Hirvonen OkuP
2. Olivia Panhelainen JoKa
3. Aada Rautiainen KiihtU
3. Eena Pesonen LiTai

Pojat 14

1. Eero Mauro LieksU
2. Roope Maaninka PyU
3. Väinö Kontkanen PyU

Tytöt 14

1. Sara-Sofia Hyvönen PyU
1. Alina Tikka JoKa
3. Tuuli Saraniemi LieksU
3. Aino Pyykkö LieksU

Tytöt 15

1. Cindy Ahponen PyU
2. Maija Boren LieksU
3. Iida Sallinen PyU

Pojat 15

1. Ilmari Lehmus JoKa
2. Jimi Alastalo PyU

Miehet
1. Lassi Etelätalo JoKa
2. Samu Mikkonen JoKa

Naiset
1. Heidi Nokelainen JoKa

Muut palkittavat:

Hertta Heikkinen JoKa
Jutta Heikkinen JoKa
Katri Hirvonen JoKa
Marika Partinen JoKa

Miehet-22
1. Mikko Hirvonen JoKa
2. Jiri Karjalainen JoKa
3. Tino Mäkelä PyU

Naiset-22
1. Jessica Miettinen JoKa

Miehet-19
1. Mika Kotiranta JoKa
2. Samuel Auvinen JoKa

Naiset-19
1. Peppi Ahponen PyU

Miehet-17
1. Benjamin Oittinen PyU

Naiset-17
1. Emilia Kiiski JoKa
1. Veera Kontkanen JoKa

Miehet-16
1. Aku Parviainen TuuU
2. Miro Tanninen JoKa

Veteraanit
Miehet
1. Jukka Rahkonen (M40) PoU

Naiset
1. Jaana Sieviläinen (N35) JoKa
1. Eliisa Reijonen (N65) ToU

Joukkue
JoKa M 4 x 1500 m hopeaa (Mikko Hirvonen, Samu Mikkonen, Mika Kotiranta, Jiri Karjalainen)
PyU N 3 x 3000 m kävely pronssi (Cindy Ahponen, Anna Nousiainen, Peppi Ahponen)

Valmentaja
Leo Pusa

Nuorisovalmentaja
Mika Parviainen

Seuratoimijat
Anna Nousiainen PyU ja Annina Walling PoU

Kunniakierros, seurat
1) PyU 2) TuuU 3) PolVa

Kunniakierros, henkilökohtaiset :
1)Kokkoset PyU 2) Eero Könönen PyU 3) Aku Parviainen TuuU

SUL:n kultainen ansiomerkki:
Eero Könönen, Pyhäselän Urheilijat